среда, 27 апреля 2016 г.

Chociaż głazy sztachety te są z odmiennych epok i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało fachowym okiem trudno je odróżnić.

Wprawdzie głazy ogrodzenie te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bardzo podobne, tak iż czasem mało biegłym ślepiem trudno je odróżnić.

Swoją karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym barwom, trywialnej obróbce a także względnie atrakcyjnej zapłacie. Występują w wielu regionach Polski – piaskowiec najprościej odnaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej i także w Górach Świętokrzyskich. Ten artykuł ogrodzeniowy wydobywa się techniką odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozdrabnia albo od razu obrabia, rozparcelowuje na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką a następnie przesyła do miejsca budowy ogrodzenie Winylowe z Brzeszcza na ogrodzenie i bramę ze sztachetek. Używany na ogrodzenia piaskowiec to nic innego jak scementowany spoiwem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm średnicy. Kiedy lepiszczem jest np. krzemionka, zwiemy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapiennym. Oprócz podstawy zlepiających występują tam również inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim przekształca się kolor skał na ogrodzenia z PCV na plot i bramkę ze sztachetek, przybierają one wtenczas wielorakie atramenty czerwieni, brązu oraz zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Z tak olbrzymich złóż kroi się największe bloki, użytkowane później np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte bloki skalne można również ciąć na sześciany o równych kształtach, użytkowane dalej w budownictwie (również na ogrodzenia). Można też je rozdzielać przy pomocy specjalnych klinów oraz dłut na małe, nietypowych obrysów kawałki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz budowy murków ogrodzeniowych.

Na nowomodne sztachetki PVC wykorzystuje się też wapienie - skały aluwialne, powstałe z nazbieranych na dnie mórz a także jezior resztek organizmów żywych, najczęściej muszli małż i ślimaków.

Przeważnie są w większym stopniu miękkie niż piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej trwałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować rekomendowane na sztachety z plastiku na plot i furtę ze sztachetek. Nadają się jednak po największej części do wykorzystywania w środku budynku, ponieważ poddawane działaniu warunków atmosferycznych błyskawicznie matowieją. Wapienie można wykorzystać do budowy murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji skwerów skalnych. Na Lubelszczyźnie stosuje się je także do budowy domów. Na powierzchnie ścieżek ogrodowych najodpowiedniej przeznaczają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie niż np. Wapienie.

W zależności od stylu parku i własnych zamiłowań kształt kamiennych tafel może być rozmaity – od łamanych, nieproporcjonalnych, aż po pionowo skróconych prostokątów czy też kwadratów. Murki oraz balaski z PCV na ogrodzenie i bramkę ze sztachetek konstruuje się z głazów różnego konturu, zestawionych na kamiennym czy też betonowym fundamencie. Jeżeli ogrodzenie powstaje z kafli o nietypowych obrysach, trzeba je trafnie dobierać tzn. tak, by kształt każdego kolejnego zespalał się z poprzednim. Aby takie płot było solidne jego grubość winna równać się 50-70 cm. Większe przerwy w środku można wypełniać zaprawą cementową a także gruzem. Ogrodzenia PVC z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce oraz wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także pozostałych elementów tzw. miniaturowej architektury. Piaskowce używane do budowy ogrodzenia należą do głazów mało odpornych na działanie elementów atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur w mgnieniu oka niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Łatwo obrastają również mchem oraz wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając powierzchnię ogrodzenia Poznań ewentualnie rzeźb specjalnymi impregnatami. Nie próbujmy ścierać kurzu z powierzchni ogrodzenia szorstkimi narzędziami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Wyspecjalizowane jednostki myją kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeśli nie mamy możliwości automatycznego czyszczenia ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy pomocy szczotki ryżowej. Jeżeli jednak reflektujemy, by głazy na ogrodzeniu w mgnieniu oka wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий