пятница, 22 апреля 2016 г.

Prawie nic tak nie podkreśli krawędzi trawnika czy tez kwiatów jak małe żywe plot.

Ogromnie wysokie, albowiem aż dwumetrowe plot stanowi barierę nie do pokonania , a w przypadku potrzeby przesłania sąsiednie budynki i ulice. Żeby wykonać taki parkan rośliny sadzimy naokoło krawędzi posesji. Jeżeli mamy pod dostatkiem miejsca, najbardziej „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która ponadto rodzi orzechy. Jeśli chcemy by nasze zielone plot było niesłychanie strzeliste a jednocześnie wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu pospolitego ewentualnie klonu. Należy mieć na uwadze jednak, że w momencie gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie dosyć trudne.

Nic mocno nie podkreśli krawędzi trawnika czy tez rabaty jak małe żywe plot.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawa, jak i kwiaty nie zawsze potrafią dobrze rosnąc w wyznaczonych grządkach, małe drzewa umieją utrzymać naturalne zaplecze w wyznaczonym miejscu względnie zastawią gołe wycinki gleby. Schludnie uformowany miniaturowy żywopłot sam notabene robi za ozdobę ogrodu. Na zielone ploty Poznań nadaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę wyłącznie ploty Poznań kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych witkach, których się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, jednak wszak w ciemnych zaułkach każdy kwiatek jest widoczny. Jesienią zaś upiększają je małe jabłuszka, które wolno przerobić na konfitury.

Niewysokie lub duże zielone ploty można pozyskać z krzewów iglastych.

Niestety, krzewy z tej klasy mogą być o wiele droższe aniżeli odmiany liściaste. Z nich najlepiej akceptuje cień cis pospolity. Najczęściej szeroko się rozrasta i trzeba go przycinać, toż jego klasę Fastigiata Robusta wolno pościć sam jeden.Będzie w mgnieniu oka dojrzewał zaś uratuje filarowy zarys.

Jeżeli wasz zakątek jest bardzo zacieniony, powinno się aby roślinny częstokół rozświetlić kolorowymi zmazami. Poniektórego z cienioznośnych gatunków maja wersji o jasnych czy tez wielobarwnych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr pospolity Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co prawda ich jasne odcienie są najbardziej przekonywające w słońcu, aliści nawet w chłodzie korona drzewa ostają dosyć jasne, nieomal oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий